PPPN Nowy Targ

PODHALAŃSKI PODOKRĘG PIŁKI NOŻNEJ w Nowym Targu

KURS UEFA - C i D Grassroots

Biuro Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu informuje, że do dnia 21 Sierpnia 2017 przyjmuje zgłoszenia na kurs trenerski UEFA-C Grassroots oraz UEFA-D Grassroots.

Wniosek o przyjęcie na kurs.

Wniosek należy przesłać na adres email: pppn@nowytarg.pl
 

Proponowana przez PZPN zmiana jest spora – do prowadzenia drużyny w B- lub C-klasie wystarczy licencja Grassroots D, której nabycie będzie kwestią uczestnictwa w dwuweekendowym kursie. Cena również będzie dużo bardziej dostępna dla przyszłych trenerów: 250 złotych. Do tej pory do prowadzenia klubów na tym poziomie upoważniała licencja UEFA C, której koszt był pięć razy wyższy. – Dostaliśmy bardzo dużo zapytań, czy w najniższych klasach rozgrywkowych muszą być trenerzy. Uważamy, że tak i dlatego w tym kierunku pójdą zmiany. Wolą prezesa PZPN Zbigniewa Bońka było to, by nawet po dwóch sesjach weekendowych, po 32 godzinach kursu przyznawać pierwsze licencje i umożliwiać prowadzenie zespołu. Przez ten czas taka osoba zdobędzie podstawową wiedzę i jeśli będzie chciała się dalej kształcić, to ma jasno wyznaczoną ścieżkę rozwoju – tłumaczy Stefan Majewski.
Jednak licencja Grassroots D będzie dotyczyła wyłącznie piłki amatorskiej na poziomie seniorskim. – I do tej pory sporym problemem było to, że ludzie wchodzący w pracę trenerską z młodzieżą przenosili bardzo dużo rzeczy z piłki seniorskiej – przyznaje Majewski. - A nigdy nie wolno juniora, trampkarza i dzieci traktować jak dorosłych. Te modele trenowania w piłce seniorskiej były przenoszone i powodowały problemy w rozwoju młodzieży. Dlatego wiedza w zakresie rozróżnienia treningu dla młodzieży i dla seniorów będzie obowiązkowa po zakończeniu kursu. Dzisiaj możliwość podglądania tego, co warto ująć w treści treningowej jest bardzo duża. Może brakowało jednak w tych najniższych klasach rozgrywkowych podpowiedzi, jak to zrobić. Dlatego będziemy starać się tej wiedzy przekazać jak najwięcej i jak najszerzej – dodaje Majewski.
Jak będzie się to odbywało? - Wyznaczamy główne punkty na które trenerzy powinni zwracać uwagę mając już konspekt treningu. A to powoduje, że trener już jest przygotowany. Mamy Narodowy Model Gry, który również nadaje konkretny kierunek, choć nie ma jeszcze wielkiego zasobu ćwiczeń. Powstają jednak suplementy, które dalej rozwiną NMG. A na stronach internetowych PZPN już jest wiele udostępnionych bezpłatnie materiałów, które można pobrać i używać w treningu. Mając wiedzę i to wszystko możemy być pewni, że zajęcia zostaną przeprowadzone prawidłowo – zaznacza dyrektor sportowy.

Od Grassroots D niewiele dłuższy, bo zaledwie czteroweekendowy (70-godzinny) będzie kurs Grassroots C, który będzie stanowił konkretny wstęp do trenowania młodzieży. Jego koszt będzie wynosił 800 złotych – również mniej, niż w przypadku UEFA C. - Wiemy, jak trudna jest praca w piłce nożnej, a zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą. Ten zawód wymaga ogromnego poświęcenia i do tego trzeba mieć pasję, bo same umiejętności nie wystarczą. Uważamy, że angażując nawet rodziców w zdobycie tych pierwszych stopni trenerskich zmieni się ich postrzeganie. Na to co robi trener, jak podejść do dziecka. To wyznacznik naszych propozycji: ich kryteria przyjęć będą złagodzone, tym więcej osób będzie na kursach trenerskich, więcej będzie szkoleniowców, większa będzie ogólna świadomość piłki nożnej – mówi Majewski.

01 sierpień 2017r

Galerie

Partnerzy

Pobierz czasopisma

Polska Piłka - 2016-03
Futbol Małopolska - 2016-11 i 12
Trener - 2016-05
Sędzia - 2017-01

Reklama

Extranet kluby

Extranet Sędziowie

Reklamy

Copyright © 2010-2018 PPPN Nowy Targ | Wykonawca: U Ciwersa Strony www Nowy Targ